Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Szkoła patriotów

PROJEKT ,,SZKOŁA PATRIOTÓW’’

W ramach projektu „Szkoła Patriotów”, organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach, uczniowie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, realizowali zadania w ramach programu wychowawczego szkoły.
Główne zadanie to podjęcie się długofalowej opieki nad miejscem pamięci patrona szkoły, nagrobka z krzyżem nagrobnym ks. Józefa Szafranka znajdującego się na cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu przy ulicy Piekarskiej.

Ksiądz Józef Szafranek jest patronem Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego, dawniej Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu od 2009 roku.

Bibliografia patrona:

POLSKI KSIĄDZ KATOLICKI, DZIAŁACZ SPOŁECZNY,
POLITYCZNY, AUTOR I WYDAWCA.
PRZECIWSTAWIAŁ SIĘ GERMANIZACJI.

Urodził się 19 lutego 1807 roku w Gościęcinie ( koło Koźla ) jako syn miejscowego młynarza. Po ukończeniu gimnazjum w Głubczycach studiował teologię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 9 marca 1831 r. we Wrocławiu. W latach 1831- 1832 był wikarym w Grzędzinie. W latach 1832 – 1839 był wikarym w Raciborzu. Od stycznia 1839 r. był administratorem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu. Od kwietnia 1840 r. aż do śmierci był proboszczem tej parafii. Od 1848 roku przez 3 lata był posłem w Zgromadzeniu Narodowym w Berlinie ( w 1848 r. wybrany z okręgu bytomsko – tarnogórskiego, a w 1849 r. wybrany w okręgu żorskim i gliwickim ). Pierwotnie zasiadał w ławach lewicy ( niemieckich demokratów ), a w kolejnej kadencji przeniósł się do Koła Polskiego po wstąpieniu do niego Marcina Gorzołka. Podczas Wiosny Ludów - 21 lipca 1848 r. w Zgromadzeniu Narodowym postawił wniosek , w którym żądał w ośmiu punktach praw dla „po polsku mówiących Ślązaków”.
Dotyczyły one między innymi:
- zagwarantowania i pielęgnowania języka polskiego na Górnym Śląsku,
-wydawania praw, rozkazów, dekretów, rozporządzeń, obwieszczeń i
nakazów w języku polskim,
-uczynienia języka polskiego językiem wykładowym w nauczaniu religii i nauczania na poziomie elementarnym w powiatach, wsiach, koloniach zamieszkałych przeważnie przez Polaków.
W Zgromadzeniu Narodowym ks. Józef Szafranek w dniu 24 sierpnia 1848 r. oświadczył, „ iż Górnoślązacy nie interesują się dążnościami politycznymi Polaków w Poznańskim i chodzi im jedynie o sprawy językowe”. Uczestnicy wieców, w których przemawiał wznosili okrzyki : „ Niech żyje narodowość śląska”. W 1851 r. musiał zrzec się mandatu posła, gdyż jego wypełnianie kolidowało z pracą duszpasterską.
Latem 1848 r. wraz z Józefem Lompą, Emanuelem Smołką i dziennikarzem z Krakowa Józefem Łepkowskim zaczął wydawać w Bytomiu pierwszą prawdziwą polską gazetę na Śląsku „ Dziennik Górnośląski”. Działał w ruchu trzeźwości, który został zapoczątkowany przez księdza Jana Alojzego Ficka z Piekar Śląskich. Łagodził skutki biedy i ratował z długotrwałego głodu i epidemii cholery ( 1826- 1837 ) poprzez akcje charytatywne oraz osobiste wspieranie najuboższych. Sprowadził do Bytomia w 1850 r. Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo ( szarytki ). W 1863 r. z jego inicjatywy przybyły także do Bytomia Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, które opiekowały się osobami przewlekle chorymi. Przyczynił się do wybudowania szpitala, który został otwarty w 1846 r. Sprowadził do Bytomia Siostry Szkolne de Notre Dame, które prowadziły założoną w 1853 r. z inicjatywy ks. J. Szafranka pierwszą w tym rejonie szkołę zawodową dla dziewcząt. Przyczynił się do założenia katolickiego gimnazjum w Bytomiu w 1867 r. , a także do powstania w 1869 r. szkoły średniej dla dziewcząt oraz ochronki. W 1855 r. napisał list do bytomskiego magistratu, motywujący potrzebę dwujęzycznego szkolnictwa. Jednak wbrew jego intencjom w 1856 r. podzielono klasy dwujęzyczne na polskie i niemieckie. W czasach Kulturkampfu, gdy nie wolno było nauczać języka polskiego w szkołach, w 1873 r. ks. Józef Szafranek został odsunięty przez władze niemieckie od nadzoru nad szkołami. Był założycielem Ligi Polskiej, współzałożycielem tzw. kasyna katolickiego i teatru amatorskiego. Zakładał „szkoły niedzielne”, wprowadził msze św. szkolne, nabożeństwa i kazania dla dzieci, wprowadził zwyczaj częstego przystępowania do Komunii Św. ,organizował pielgrzymki do Piekar i Górę Świętej Anny. Już 1839 roku na terenie Bytomia założył koło czytelnicze, w 1858 r. zorganizował bibliotekę i wypożyczalnię książek. Od 1840 r. wydawał kalendarze; w 1846 r. opracował zbiór polskich i niemieckich pieśni kościelnych; 1850 r. – Leksykon języka górniczego; 1855 r.- Żywoty dwóch błogosławionych jezuitów Jana Britto i Andrzeja Boboli.
Zmarł 7 maja 1874 r. Na jego pogrzebie mowę w języku polskim wygłosił ksiądz Antoni Stabik. Został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu naprzeciwko kaplicy cmentarnej.

Opis podjętego głównego działania:
Udział w Miejskim Konkursie opieki nad miejscami zabytkowymi w Bytomiu dla uczniów szkół miasta Bytomia, zorganizowanym przez Oddział Śląski Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami w Bytomiu.

Nasi uczniowie zajęli II miejsce w tym konkursie w Bytomiu.

Krótka informacja opiekuna grupy uczniów p. Wojciecha Słoty:
Uczniowie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, jak co roku otoczyli opieką zabytkowy nagrobek patrona szkoły ks. Józefa Szafranka, znajdujący się na bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa.

Opieka polegała na systematycznym porządkowaniu nagrobka polegającym na usuwaniu liści, traw i zabrudzeń, przyozdabianiu w kwiaty, stroiki, dekorację związaną z obchodzonymi akurat świętami i uroczystościami oraz zapalaniu zniczy.
Szczególnie opieka nad grobem miała miejsce przed takimi dniami jak: Uroczystość Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, Wielkanoc. Osobą przygotowującą piękne okolicznościowe stroiki jest p. Bożena Sablish – Koźlik z naszej szkolnej świetlicy.
Przed zakończeniem roku szkolnego wybierzemy się żeby uporządkować grób przed wakacjami.
Przy tej okazji bardzo prosimy Towarzystwo Opieki nad Zabytkami by w miarę możliwości zlecić prace konserwatorskie, które miały by na celu oczyszczenie piaskowca nagrobka z zanieczyszczeń ( szczególnie z glonów) coraz bardziej widocznych na nagrobku.

Data dodania: 2024-05-09 10:20:48
Data edycji: 2024-05-09 14:03:58
Ilość wyświetleń: 164
Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej